Svi ponekada imamo i lepe i ružne emocije. Kada smo srećni često taj osećaj delimo sa najbližim osobama. A kada smo tužni, uplašeni, depresivni, besni, povlačimo se u sebe i taj osećaj ne delimo ni sa kim. Potreban nam je savet ili mišljenje nekoga ko je stručan da nam pomogne ali se ne usuđujemo ikoga da pitamo. Razlog znamo samo mi. Od danas na našem sajtu imate mogućnost da uz najveću diskreciju - uz šifru, postavite pitanje stručnjaku psihologu- psihoterapeutu i da pročitate odgovor. Koristeći šifru zadržavate potpuno pravo na diskreciju a stručan odgovor dobijete na našem sajtu u roku od 48h.



Ukupno: 1738
Juče: 73

Danas: 73


 



PSIHOLOG RADMILA GRUJIČIĆ
psihopomoc2012@yahoo.com

Pratite nas na Facebook-u

Psiho centar Psihomedica
https://psiho-centar-psihomedica.business.site/


 

MUŠKE SEKSUALNE DISFUNKCIJE

 


1. Što je seksualna impotencija ili erektilna disfunkcija?


Seksualna impotencija, koja se još naziva i erektilna disfunkcija (poremećaj erekcije) je nemogućnost muškarca da postigne i zadrži odgovarajuću erekciju potrebnu za zadovoljavajući spolni odnos.


IMPOTENCIJA


Impotencija je nemogućnost postizanja erekcije ili ejakulacije ili i jednog i drugog.
Muškarci sa seksualnim poremećajima dolaze s različitim simptomima, pojedinačno ili u kombinaciji: gubitak libida, nemogućnost postizanja ili održavanja erekcije, nemogućnost ejakulacije, prerana ejakulacija ili nemogućnost doživljavanja orgazma.
Spolna disfunkcija (poremećaj spolne funkcije) može biti posljedica sistemskih bolesti ili njihova liječenja, bolesti spolno-mokraćnog sustava ili žlijezda s unutarnjim izlučivanjem ili psihičkih poremećaja.
Ranije se smatralo kako su uzroci erektilne impotencije u većine muškaraca psihogeni. Danas se vjeruje kako u većine impotentnih muškaraca postoji i komponenta tjelesne bolesti.
Odabir i uspjeh liječenja ovisi o uzroku i stoga ga je važno pronaći.


Gubitak libida


Smanjenje seksualne želje može biti posljedica nedostatka muških spolnih hormona (zbog bolesti žlijezde hipofize ili testisa), psihičkih poremećaja te nekih vrsta propisanih ili zloupotrebljavanih lijekova.
Manjak muških spolnih hormona provjerava se mjerenjem njihove razine u krvi, no još nije poznata razina koja je potrebna za normalnu erektilnu funkciju.


Nepostizanje erekcije


Tjelesni uzroci se mogu podijeliti u:
- Hormonski poremećaji
Smanjenje razine testosterona u krvi zbog poremećaja testisa je rijetko, no lako se prepoznaje i liječi. Drugi je uzrok povećanje izlučivanja prolaktina, hormona žlijezde hipofize koji može dovesti do impotencije, a poremećaj nije lako uočiti pri rutinskom liječničkom pregledu. Razinu prolaktina može smanjiti bromokriptin i tako otkloniti impotenciju u tih bolesnika.
- Nuspojava lijekova
Najveća je vjerojatnost poremećaja kod uzimanja lijekova za smanjenje visokog krvnog tlaka, cimetidina (za povišenu razinu želučane kiseline) te nekih lijekova za liječenje psihijatrijskih bolesti.
- Lokalni uzroci
Prijašnje bolesti penisa kao što su prijapizam (dugotrajna bolna erekcija nastala bez prethodnog seksualnog podražaja), ozljede penisa i Peyronieva bolest (bolest vezivnog tkiva koja uzrokuje zakrivljenje penisa i smanjenje ukrućenosti) mogu uzrokovati impotenciju zbog bujanja vezivnog tkiva i začepljenja krvnih žila.
- Neurološki uzroci
Mnogi neurološki poremećaji, uključujući ozljede određenih dijelova mozga, leđne moždine, manjka osjetnih signala ili oštećenja živaca (npr. nakon operacijskog zahvata uklanjanja prostate ili mokraćnog mjehura), mogu uzrokovati impotenciju. Kod operacijskih zahvata, impotencija se može izbjeći tako da se živci ostave nedirnuti.
Čak polovica muškaraca s dijabetesom (šećerna bolest) postane impotentna nakon prvih 6 godina bolesti, a impotencija može biti prvi simptom poremećaja živaca uzrokovanih dijabetesom.
- Uzroci od strane krvnih žila
Muškarci s ovim poremećajima pate od potpunog nedostatka erekcije, smanjenog ukrućenja penisa ili gubitka erekcije tijekom snošaja. Najčešće je uzrok ateroskleroza (suženje ili začepljenje arterija). Ponekad zračenje zdjelice uzrokuje oštećenja krvnih žila i posljedičnu impotenciju. Šećerna bolest također oštećuje krvne žile pa je to dodatni mehanizam impotencije kod ove bolesti, uz oštećenje živaca.
Prerana ejakulacija
Ovaj poremećaj rijetko ima tjelesni uzrok i obično je povezan s tjeskobom pri spolnoj aktivnosti, pretjeranim očekivanjima ili emocionalnim poremećajima.


Izostanak orgazma


Ukoliko su libido i erektilni mehanizam očuvani, izostanak orgazma je gotovo uvijek posljedica psihijatrijskog poremećaja.
Izostanak opadanja penisa
Prijapizam je trajna bolna erekcija često nepovezana sa spolnom aktivnošću. Od normalne erekcije se razlikuje po izostanku nadimanja glavića penisa. Prijapizam može biti psihički, ali i tjelesno uzrokovan - uslijed leukemije, anemije srpastih stanica, zgrušavanja krvi u krvnim žilama penisa ili poremećaja živaca koji posreduju u mehanizmu opadanja penisa.
Opadanje se u ranijim stadijima može ponekad postići usisavanjem sadržaja mokraćne cijevi, ispiranjem spužvastih tijela penisa ili injiciranjem lijekova za sužavanje krvnih žila. Ukoliko ovi zahvati nisu uspješni, nužna je kirurška intervencija u kojoj se stvara spoj između krvnih žila penisa i vena u zdjelici. Koji tipovi impotencije postoje?
Riječ impotencija dolazi od latinske riječi koja znači nemoć.
S obzirom na to, razlikujemo dvije vrste spolne "nemoći", a to su:
Impotentia coeundi ili kopulacijska nemoć koja se još naziva impotencija, erektilna nemoć, a označava nedostatak erekcije.
Impotentia generandi ili oplodna nemoć je nesposobnost stvaranja kvalitetne sperme ili njezina izbacivanja iz muškog spolnog sustava.
Koji su uzroci impotencije (erektilne nemoći)?
Uzroci mogu biti:
Tjelesni: Hormonski poremećaji (šećerna bolest), bolesti krvnih žila (arterioskleroza), neurološke bolesti (ozljede mozga i kralješničke moždine), bolesti mokraćnog sustava (prirođene bolesti penisa), alkohol, pušenje, različiti lijekovi, ozljede (prijelomi zdjelice)
Psihološki uzroci: strah od neuspjeha, osjećaj krivnje, nevjera, prijašnja prijevremena ejakulacija, nesigurnost itd.
Kombinirani uzroci: tjelesni i psihološki uzroci zajedno
Koje su metode proučavanja impotencije?
Budući je erektilna nemoć uzrokovana različitim uzrocima, zahtjeva proučavanje u više disciplina. To uključuje iscrpnu povijest bolesti, biokemijska i hormonska ispitivanja, psihološki profil muškarca, testovi za ispitivanje krvožilnog sustava i rendgenske metode snimanja. Sve ovo zajedno s pregledom spolno-mokraćnog, krvožilnog i neurološkog sustava dovest će do dijagnoze.
Razlikovanje psihički i tjelesno uzrokovane impotencije
Razlučivanje psihičke od tjelesno uzorkovane impotencije je središnji problem u razmatranju liječenja. To se često može utvrditi već iz razgovora s osobom koja pati od impotencije. S iznimkom teške depresije, muškarci s psihogenom impotencijom obično imaju normalne noćne i ranojutarnje erekcije. Od ranog djetinjstva pa do osamdesetih godina života javljaju se erekcije za vrijeme sna. Ovaj se fenomen naziva noćne erekcija penisa (engl: NPT - nocturnal penis tumescence) i ukupno mi je trajanje 100 minuta na noć. Dakle, ako impotentan muškarac ima krute erekcije u nekim uvjetima (često pri buđenju), to znači da su živci i krvne žile koji su potrebni za erekciju očuvani te je poremećaj vjerojatno psihičkog uzroka.
Kad se isključi psihički poremećaj, trebamo tragati za eventualnim sistemskim bolestima koje bolesnik ima - šećerna bolest, neurološke bolesti, smanjenje osjeta, poremećaj funkcije mokraćnog mjehura, poremećaji krvnih žila te za pokazatelje bolesti penisa. Pušenje je faktor rizika za razvoj ateroskleroze ( i impotencije), a može i izravno blokirati reakciju krvnih žila penisa.
Karakteristike tjelesno uzrokovane impotencije su polagan nastup, nedostatak psihijatrijskih simptoma, ranije neprekinuto razdoblje normalne erektilne funkcije i očuvan libido.
Koje se liječenje primjenjuje kod impotencije?
Ako je uzrok psihološki, potreban je psihološko-seksualni tretman kod psihologa, psihijatra i seksologa.
Ako je uzrok tjelesni poremećaj, različito se liječenje primjenjuje, ovisno o uzroku: lijekovi, hormoni, vakuum-terapija, injekcije lijekova koji šire krvne žile. Ponekad je potreban kirurški zahvat na krvnim žilama penisa ili ugradnja proteze penisa.Što su to lijekovi koji šire krvne žile?


U mnogim slučajevima ovi se lijekovi najprije koriste i česti su pozitivni rezultati. Ovo liječenje ima tri stupnja i uspješni su u 60 do 70% erektilnih nemoći. Ovi se lijekovi primjenjuju kroz mokraćnu cijev ili injiciraju u spužvasta tijela penisa i posljedično izazivaju erekciju koja omogućuje seksualni odnos. Koriste se dvaput tjedno. Prije početka liječenja potrebno je provesti nekoliko testova da bi se vidjelo kako će pacijent reagirati na ove lijekove.
Što je proteza penisa?
Proteza penisa se sastoji od dva silikonska cilindra (organizam ne odbacuje silikone) anatomske građe koji se postavljaju u spužvasta tijela penisa i stvaraju čvrstoću potrebnu za spolni odnos. Mogu biti polučvrste ili hidraulične.
Kako izgleda kirurški zahvat ugradnje proteza penisa?
Postoje različite tehnike postavljanja proteza. Zahvat traje oko 45 minuta. Napravi se rez u donjem dijelu penisa i na korijenu mošnje, na taj način se pristupa spužvastim tijelima penisa i ugrađuju silikonski cilindri. Primjenjuje se lokalna ili regionalna anestezija. Postotak komplikacija je minimalan.
Koliko bolesnik stoji u bolnici nakon ugradnje proteze penisa?
Kako kirurški zahvat nije prekompliciran, pacijent poslije operacije ne zahtjeva posebnu skrb. Pacijent može napustiti bolnicu 12 - 24 sata nakon zahvata. Nakon 3-4 tjedna prilagodbe pacijent može započeti s normalnim seksualnim životom.
Je li proteza penisa najbolje rješenje za liječenje impotencije?
Nakon detaljnog pregleda i dijagnoze, često je to jedino sredstvo rješavanja problema koji u nedavnoj prošlosti uopće nije imao rješenja. Proteza penisa je otkriće medicinska znanosti koje će riješiti impotenciju muškarca te ukloniti nezadovoljstvo partnera.
Kada je potrebno drugačije liječenje?
Liječenje ovisi uglavnom o rezultatima pregleda i dijagnostičkih pretraga.
Što treba učiniti muškarac koji misli da je impotentan?
Potrebno je da se muškarac što prije savjetuje s liječnikom i da to ne odgađa jer je problem lakše riješiti ako je nedavno nastupio. Ne treba gubiti vrijeme s tradicionalnim metodama koje pogoršavaju i produžuju problem. Danas postoje precizne dijagnostičke metode, lijekovi i zahvati te je liječenje obećavajuće.2. Prijevremena ejakulacija
Prijevremena ejakulacija je nemogućnost voljne kontrola nad ejakulacijom koja se događa bez kontrole muškarca. Ovaj se poremećaj može pojaviti iznenada ili polako, postepeno.


Koji su tipovi prijevremene ejakulacije?


Tipovi su:
Primarna prijevremena ejakulacija: muškarac nikada nije mogao kontrolirati ejakulaciju
Sekundarna prijevremena ejakulacija: počinje u određenom trenutku života kod muškarca koji je prije toga mogao kontrolirati ejakulaciju
Kako muškarac zna da pati od prijevremene ejakulacije?
U normalnom seksualnom odnosu, stimulacija muškarca progresivno raste do faze koja se naziva "plato" u kojoj je užitak najveći i muškarac uživa u njemu do trenutka kada postigne orgazam nevoljno.
Prijevremena ejakulacija podrazumijeva da muškarac ne može ostati u ovoj fazi "platoa" zbog brze stimulacije i rane nevoljne ejakulacije.
Jesu li prijevremena ejakulacija i impotencija isti poremećaj?
NE.
Impotencija ili erektilni poremećaj se odnosi na izostanak cijele ili dijela erekcije ili nemogućnost da se erekcija održi dovoljno dugo za kulminaciju u seksualnom odnosu.
Povremeno, prijevremena ejakulacija može biti simptom prijevremene ejakulacije.
Koji su uzroci prijevremene ejakulacije?
Uzroci su:
Tjelesni uzroci: primarna i sekundarna prerana ejakulacija
Primarna: ovaj je tip najčešći. Povezan je s pretjeranom osjetljivošću penisa koji dovodi do ejakulacije nakon 30 sekundi ili 1 minute aktivne penetracije. Javlja se u 70-80% slučajeva.
Sekundarna: posljedica je poremećaja spolno-mokraćnih organa kao posljedica impotencije, neuroloških bolesti, degenerativnih bolesti i bolesti krvnih žila, uporabe različitih lijekova (protiv depresije, visokog krvnog tlaka, stimulansi, itd.), hormonskih poremećaja te svih bolesti i ozljeda koji utječu na refleksni mehanizam ejakulacije.
Psihološki uzroci: Rjeđi su nego tjelesni. Tipično je da imaju korijen u negativnom odnosu prema seksu tijekom odgoja, neinformiranosti o seksu, pritisku od strane partnera, problematičnom obiteljskom okruženju, tjeskobi, stresu, strahu od neuspjeha, otežanom kontroliranju stimulacije itd.
Kako je žena pogođena prijevremenom ejakulacijom?
Ako muškarac pati od prijevremene ejakulacije, skraćena je predigra i kao posljedica toga, žena ne može postići visok nivo stimulacije i doživjeti orgazam.
Kakve su mogućnosti liječenja za prijevremenu ejakulaciju?
Za primarnu prijevremenu ejakulaciju, ako je dijagnosticirana pretjerana osjetljivost penisa, postoji kirurški zahvat koji se još uvijek smatra eksperimentalnim, a koji je počeo primjenjivati brazilski "Federal Council of Medicine". Ovo liječenje rješava oko 95% slučajeva.
Za slučajeve sekundarne prijevremene ejakulacije, liječenje se sastoji u otklanjanju uzroka.
Za slučajeve psihički uzrokovane prijevremene ejakulacije, postoje tri oblika liječenja, a to su lijekovi koji usporavaju ejakulatorni refleks, psihološka terapija u paru s partnerom te edukacija i vježbanje seksualnih tehnika.
3. Zakašnjela ili odgođena ejakulacija
Kasna ejakulacija je povezana s pretjeranom nevoljnom kontrolom ejakulacije, pri čemu muškarac ne može ejakulirati.4. Dispareunija
Dispareunija je pojava boli tijekom seksualnog odnosa ili kratko nakon njega.5. Anafrodizija ili nedostatak seksualne želje
Anafrodizija je naziv za nedostatak spolne želje (libida). Rezultat je značajno prorjeđenje seksualnih odnosa ili njihov izostanak.6. Zakrivljenost penisa
Zakrivljenost penisa je rezultat prirođenih ili stečenih poremećaja koji zakrivljuju penis prema gore, dolje, lijevo ili desno.
Prirođena zakrivljenost penisa: Dijete se može roditi sa zakrivljenim penisom ili se penis zakrivi tijekom rasta i razvoja. Kada je zakrivljenost veća od 45°, može potpuno onemogućiti spolni odnos jer je penetracija otežana ili nemoguća. Može uzrokovati bolove u oba partnera. Zabrinutost se dodatno povećava jer je moguće da pacijent zbog osjećaja srama potpuno izbjegava seksualni odnos.
Stečena zakrivljenost penisa: Stečenu zakrivljenost bolesti uzrokuje Peyronieva bolest. Ta bolest uzrokuje zakrivljenost ili promjene anatomije penisa, a posljedica je često nemogućnost erekcije i/ili penetracije. Češći su simptomi: bol pri erekciji, zakrivljenost penisa, gubitak kvalitete erekcije, skraćenje penisa ili smanjenje njegove debljine, nemogućnost održavanja erekcije i jedan ili više malih čvorova ispod kože penisa. Ponekad je protok krvi kroz penis smanjen i onemogućuje nadimanje penisa. Kad se ovo dogodi, penetracija je otežana ili nemoguća. Peyronieva bolest pogađa muškarce u dobi od 20 - 80 godina. Ponekad je povezana sa šećernom bolesti ili posljedica umetanja katetera u mokraćnu cijev, ozljeda spolno-mokraćnog sustava, prijeloma zdjelice, a u zadnje je vrijeme učestala u mladih muškaraca pod visokim stresom.
Što je Peyronieva bolest?
Bolest je dobila ime po čovjeku koji ju je prvi opisao - De La Peyronie i obilježena je otvrdnućem penisa zbog bujanja vezivnog tkiva čija posljedica može, ali ne mora biti zakrivljenje penisa. Još je poznata pod nazivom: plastično otvrdnuće penisa.
Koji su uzroci Peyronieve bolesti?
Iako je prvi put opisana prije mnogo vremena, uzrok bolesti je još uvijek nepoznat. Mnogi su čimbenici povezani s bolešću: česte infekcije, naslijeđe (ako je netko u obitelji imao ovu bolest), bolesti krvnih žila, uzimanje nekih lijekova, šećerna bolest, visok krvni tlak, visoka razina stresa u svakodnevnom životu. Iako je dogovorno uzeto da je uzrok bolesti upalne prirode, mehanizam nastanka je nepoznat. Vjerojatno se radi o više uzročnih faktora.
Koja su obilježja bolesnika s Peyronievom bolešću?
Bolest se javlja u dobi od 20-80 godina, prosječno oko 50-e godine. Najčešći su simptomi: bol povezana s erekcijom ili bez nje, zakrivljenost penisa u erekciji koja se pogoršava, čvorići ili nakupine vezivnog tkiva, skraćenje penisa, značajno smanjenje debljine penisa.


Kako se postavlja dijagnoza?


Za postavljanje dijagnoze Peyronieva bolesti potrebno je slijedeće:
- detaljna povijest bolesti
- pažljivi pregled spužvastih tijela penisa
- fotografije penisa koje je napravio bolesnik (da se vidi napredak bolesti)
- ultrazvuk penisa
- test erekcije pomoću lijekova
- posebne pretrage za ispitivanje spužvastih tijela penisa
Kakve su mogućnosti za liječenje Peyronieve bolesti?
Tri su različite mogućnosti liječenja:
- lijekovi
- fizikalna terapija
- kirurški zahvat
Lijekovi: Nekoliko vrsta lijekova koji se uzimaju na usta i stavljaju na penis
Fizikalna terapija: pomoću radioterapije, ultrazvuka, lasera itd.
Kirurški zahvat:
Može se napraviti:
- izravnavanje penisa bez uklanjanja nakupina vezivnog tkiva
- uklanjanje nakupina vezivnog tkiva i izravnavanje penisa
- uklanjanje vezivnog otvrdnuća u spužvastim tijelima penisa i postavljanje proteze penisa
7. Što se može učiniti kad muškarac pati od seksualnog poremećaja?
Muškarac koji pati od seksualne disfunkcije ne bi se smio sramiti odlaska k liječniku da se isključi tjelesni uzrok poremećaja (različite bolesti), a kasnije i posjeta seksologu. Problem je lakše riješiti ako se pojavio nedavno. Liječenje se može provoditi u paru ili individualno.

Za vas teskt priredila: psiholog Radmila Grujičić




Sva prava Zadržana Agencija 'Autentik'